Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zvířátka

Opičky

24. 1. 2008. Ugandští a francouzští vědci zahájili před čtyřmi měsíci v Ugandě novátorský projekt zkoumající schopnosti šimpanzů léčit své vlastní zdravotní obtíže. Výzkum by mohl pomoci vyvinout nové léky pro člověka na malárii, nádory nebo cizopasníky. Informuje o tom agentura AFP.

O šimpanzích se již dlouho ví, že se umějí v případě onemocnění sami "léčit". Když mají zdravotní obtíže, změní své stravovací návyky a vybírají si z rostlin v pralese ty, které jim prospívají.

Avšak až nyní se objevil vědecký projekt, vedený francouzskou veterinářkou a profesorkou Sabrinou Kriefovou, který se snaží toto zvláštní chování šimpanzů vědecky popsat a využít.

Ugandský tropický prales, ležící 250 kilometrů západně od metropole Kampaly, který je zároveň národním parkem, představuje pro takový výzkum ideální místo. Žije tu totiž velké množství lidoopů, kteří jsou zvyklí na lidskou přítomnost a roste tu široká paleta rostlin.

Vědci pozorovali jednoho šimpanzího samce, který měl horečnaté onemocnění a byl slabý. Nejen že si ze své "lékárničky" - z rovníkového pralesa - vybral listy té správné rostliny, která se hodí pro jeho zdravotní stav, ale živil se výhradně jimi po celý den.

Kriefová doufá, že současný výzkum nejen přinese nové léky lidem, ale přispěje i k poznání života lidoopů, aby je bylo možné lépe chránit.

Štěnátka

9. 1. 2008. Pojišťovny zaznamenaly velký zájem klientů o pojištění svých psů. Majitelé se mohou pojistit proti výlohám na léčbu úrazů a nemocí svých čtyřnohých přátel od září letošního roku. Od podzimu lidé mohou také financovat veterinární péči domácích mazlíčků prostřednictvím speciálního spotřebitelského úvěru.


"Zájem o pojištění psů je velký. To nás nepřekvapuje, protože bylo od počátku jasné, že chovatelé začnou hojně využívat možnost pojistit si své psy, kterou doposud neměli," řekl ČTK mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. V rámci tohoto produktu už má ČP nahlášeno několik desítek pojistných událostí, počínaje zlomenými kůstkami v noze malého trpasličího jezevčíka až po průjem velkého bernardýna, dodal.


Pojištění pejsků nabízí také Česká podnikatelská pojišťovna. Zatím se počet smluv pohybuje řádově v desítkách kusů, což však odpovídá rozjezdu prodeje, upozornila mluvčí ČPP Renata Svobodová. Uvažují o něm i další tuzemské pojišťovny.


Jde o specializovaný pojišťovací produkt, který nespadá do tradiční nabídky pojišťoven působících na domácím trhu, řekl ČTK analytik serveru Finance Lukáš Buřík. Jeho využití prý záleží především na ceně. Nynější systém stojí na přímých platbách a mnohé zákroky či léky jsou pro majitele dosti finančně náročné, podotkl.


ČP při tvorbě tohoto pojištění vycházela ze zkušeností z Velké Británie, Německa a hlavně Švédska, kde má pojištění zvířat více než stoletou tradici a kde je pro majitele zcela běžnou věcí. Také podle průzkumu, který si pojišťovna nechala zpracovat, jeví o tento produkt zájem více než polovina všech tuzemských chovatelů. Ti prý dohromady na veterinární léčbu svých psů ročně vynaloží bezmála miliardu korun.


Majitelé mazlíčků mohou v případě jejich nemoci či úrazu využít i spotřebitelský úvěr. Tento speciální produkt uvedl na trh Home Credit.

Spotřebitelský úvěr je pro veterinárního lékaře variantou, kterou může nabídnout klientovi v situaci, kdy ten nemá dostatek peněz na léčbu zvířecího člena své rodiny, uvedla mluvčí Home Creditu Olga Mužíková. Podle reakcí veterinářů lze prý předpokládat, že lidé využijí úvěr především k pokrytí finančně náročné péče u psích mazlíčků, případně u koček. Nejčastěji je to v případě události vyžadující operaci. Sem patří zejména ochrnutí vyžadující operaci páteře nebo péče o zvířata po různých úrazech, dodala.

Pejsánci

20. 7. 2007. Před dvěma lety přišel do společnosti AXA Assistance CZ dopis od paní Chromík. Děkovala v něm za skvělou asistenční pomoc v okamžiku, kdy ji nejvíce v cizině potřebovala a jako výraz díků přiložila pisatelka do obálky stokorunu - závdavek na vzájemný přípitek na dálku.

AXA Assistance CZ odpověděla, že jejím pracovníkům bylo potěšením operativně vyřešit vzniklý problém, peníze však nemohou přijmout. Přesto zmíněná stokoruna byla využita naprosto neobvyklým způsobem.

Protože zaměstnancům AXA Assistance CZ je blízká pomoc v nouzi, rozhodli se vybrat mezi sebou tolik peněz, aby mohli zakoupit asistenčního psa. Stokoruna se jako zázrakem změnila na bezmála 200 000 korun.

Dlouho se diskutovalo o tom, jaký pes to má být a komu bude určen. Nakonec padlo rozhodnutí: dostane ho dítě, které se může těžko pohybovat, a přesto nemá nárok na státní přípěvek poskytovaný na zakoupení psa.

Od počátku bylo jasné, že vyvoleným bude zlatý retrívr, charakteristický dobrou povahou, přátelským postojem k dětem i dospělým a ochotou pomáhat. A také bylo od počátku zcela samozřejmé, že čtyřnohý přítel, v tomto konkrétním případě vlastně přítelkyně, se bude jmenovat Axa.

Vše ostatní pak bylo v rukách odborníků. Občanské sdružení "Pes pomůže"vybralo šestiletou Anežku z Karviné, která trpí nevyléčitelnou nemocí - svalovou dystrofií s nedostatkem merosinu. Dívka vlivem vrozeného, mírně progresivního onemocnění svalů nechodí, nestojí, neleze, sice sedí, ale sama se neposadí ani nepoloží, špatně drží hlavičku. Po bytě se zatím dokáže sama pohybovat tzv. šoupáním po zadečku. Mimo domov je odkázána na mechanický invalidní vozík s doprovodem. Nemá totiž sílu sama točit koly. Pro toto tělesně postižené, ale mentálně velice šikovné a bystré děvče občanské sdružení "Pes pomůže" dva roky cvičilo zlatého retrívra.

Cílem sdružení je vychovávat psy, kteří se tělesně postiženým stanou nejenom kamarádem, ale i významným pomocníkem v běžných každodenních činnostech. Asistenční pes AXA na sebe převezme mnoho jednoduchých úkonů, které jsou pro vozíčkáře velmi namáhavé. Dokáže zvedat předměty z podlahy nebo je vybírat ze skříněk, otevírat dveře v úzké chodbě nebo svléknout ponožky, obsluhuje vypínače i přivolá výtah. V brašně na zádech nosí to, co člověk potřebuje, a umí ještě mnoho dalších věcí. Je také důvodem k vycházce, námětem pro rozhovor či impulsem k pohybu. Dokáže zvýšit prestiž dítěte v kolektivu a má nezastupitelnou roli při rehabilitaci, kdy pomáhá i od
bolesti a svalových křečí. Prostě je to pes, na kterého je spolehnutí.

Štěnata a jak se oně starat

24. 10. 2007. Konečně jste se nechali přemluvit a pořídili si do rodiny zvířecí "radost"… Možná ale už teď litujete a zpytujete svědomí, jestli to náhodou nebyla chyba. Protože i s tím nejmenším psím nebo kočičím mazlíčkem přicházejí také starosti… Ale proč to vzdávat předem? Postarat se o domácí společenské zvíře není problém, když víte, jak na to.

Pokud jste si nového člena rodiny již přivezli domů, první důležité kroky už jste jistě splnili. Vybrali jste mu krátké, dobře rozpoznatelné jméno, pokud jste si pořídili pejska, identifikovali jste ho přívěskem a pověsili mu jej na obojek, máte nakoupené keramické nebo nerezové misky na jídlo a pití, pomůcky pro úpravu srsti a nezapomněli jste určitě ani na hračky. To je opravdu začátek, ale co dál?

Výživa

První rok života je pro vašeho nového malého kamaráda nejdůležitější, výběr krmiva bude rozhodující pro jeho vývoj, zdraví a růst. Krmivo by tedy mělo obsahovat všechny potřebné vitamíny, minerály a živiny. Vhodné jsou granuláty obsahující kombinaci antioxidantů, které jsou schopny redukovat poškození způsobená volnými radikály (např. všechny granuláty Hill's Science Plan). Pokud jsou granule nejen zdravé, ale ještě navíc chutné, bude se na krmení váš čtyřnohý
přítel přímo těšit! Vděčný vám bude určitě také za kousek hovězího, jehněčího nebo drůbežího masa, na trhu je rovněž široká nabídka masových konzerv (např. Darling).

Veterinární péče a vakcinace

Pravidelnou preventivní veterinární péči nepodceňujte. Váš
vztah s veterinářem je velmi důležitý, právě veterinář by totiž měl být pro vás hlavním zdrojem informací. Seznámí vás s tím, co je považováno za normální a zdravé. Odchylky je pak třeba s ním konzultovat. Není nutné připomínat, že okamžité řešení zdravotních problémů chrání zdraví vašeho zvířete.

S vakcinacemi se u psa začíná v šesti týdnech. S očkovacím plánem vám poradí veterinární lékař a jím určené termíny je třeba pečlivě dodržovat. Onemocnění, jako je psinka, leptospiróza, parvoviróza, bordetella, virová hepatitida či vzteklina, mohou být kontrolována imunizací, což je nejbezpečnější forma zvýšení aktivity imunitního systému v ochraně před nemocí.

U koček se vakcinace provádí mezi 8. a 12. týdnem věku, veterinář většinou doporučí kombinovanou vakcínu, která kotě chrání proti viru kočičí
leukémie, chřipce, kočičí infekční enteritidě a chlamydióze.

Paraziti a prevence

Důležitým očkováním péče o zdraví vašeho mazlíčka ovšem nekončí. Postarat byste se měli také o ochranu před parazity, kteří na ně číhají "na každém rohu".

K nejobvyklejším parazitům, kteří infikují psy, patří vši, blechy a také střevní červi. Vši sají krev a při silném napadení mohou způsobit anémii. Blechy jsou malí a tmavě hnědí živočichové, kteří žijí na kůži zvířete. Nejvíce blech se usídlí v srsti na zádech a hlavě a v místech, kde se nemůže napadený pes snadno podrbat ani je vykusovat. Živí se krví, způsobují svědění a podráždění, což může vést k mnohým zdravotním problémům (například infekce kůže, častá alergická kožní nemoc, tasemnice, anémie). Blechy samozřejmě nenapadají jen psy, výskyt je běžný i u koček.

Známí přenašeči nebezpečných chorob jsou také klíšťata. Jsou to členovci, kteří ke svému životu potřebují dostatečnou vlhkost a také relativní teplo. Jsou tedy nejvíce aktivní od jara do podzimu a na svou kořist čekají v trávě. Proto nezapomeňte na prostředky, které klíšťata účinně odpuzují a zabíjí předtím, než se mohou přisát (např. obojky Kiltix proti klíšťatům, ale i blechám). Jedině tak budou vaše procházky a hry se čtyřnohými neposedy bezpečné.

Z vnitřních parazitů jsou nejčastější cizopasní červi žijící v tenkém střevě - škrkavky a tasemnice (mezihostiteli tasemnic jsou blechy). Ty u mláďat narušují zdravý vývoj, poškozují jejich životně důležité orgány, způsobují záněty, jsou příčinou neprůchodnosti střeva, odebírají živiny, snižují obranyschopnost organismu, mají negativní vliv na kvalitu srsti, vyvolávají nechutenství, průjmy, ztrátu hmotnosti, kašel či anemii.

Abyste své čtyřnohé chlupáčky od takových chorob uchránili, je velice důležité nezanedbávat pravidelné odčervování,. V současné době k tomu účelu existují moderní účinné odčervovací prostředky (např. Drontal). Vhodný plán odčervení, kterým eliminujete všechny druhy vnitřních parazitů, včetně škrkavek, tasemnic, ale třeba i měchovců a bičíkovců, navrhne váš veterinář.

Výcvik

Možná že jste si štěně nebo kotě pořídili pro všeobecnou radost v rodině a pro veselé hry, ale hned na začátku byste měli včas stanovit určité zásady. Výcvik berte nikoli jako prosazení své vlastní síly a moci, ale jako dobrý způsob komunikace mezi vámi a vaším zvířecím kamarádem. Nemusí jít nutně o povely, ale třeba i o jednoduchá nepsaná pravidla, kterým se snadno naučí. Například toaletu pro kočku umístěte tam, kde je jisté soukromí, ale v dobré dosažitelnosti pro kotě a v dostatečné vzdálenosti od krmiva. Když budete kotě na toaletu stavět vždy pravidelně ráno a večer, brzy pochopí její účel. Útulný a měkký pelíšek v rohu kotě jistě přiláká a začne jej používat k odpočinku. Bude-li mít příležitost pohybovat se vevnitř i venku, pořiďte si výklopná dvířka, ukažte mu, jak se do domu a z domu dostane, dvířka pak začne používat samo.

Se psy budete mít trošku víc "práce". Budete je učit poslouchat mnohé povely. Důležité je ovšem začít hned. Jak cvičit štěně, vám poradí veterinář nebo zkušený trenér, využít můžete i školku pro štěňata. Pokud cvičíte doma, buďte vždy důslední. Nezapomeňte, že nikdo se nic nenaučí napoprvé a hned. Obrňte se tedy trpělivostí. Když bude štěně dělat něco špatně, opravte ho, když něco udělá správně, zaslouží si odměnu. Nikdy ale štěně fyzicky netrestejte! Cvičení je pro fyzické a psychické zdraví pejska důležité. Ale dávejte pozor, abyste na něj nekladli příliš vysoké nároky. To by se totiž mohlo nepříznivě projevit na jeho vývoji a růstu.

Kosmetika pro zdraví

Ač se to třeba nezdá a můžete mít pocit, že péče o vzhled je jen zbytečnost, krása jde ruku v ruce se zdravím. V udržení zdraví vašeho čtyřnohého kamaráda hraje péče o vzhled totiž důležitou roli. A nejen to. Jde také o posílení vašeho vzájemného vztahu. Pro péči o srst štěněte nebo kotěte si pořiďte kartáč nebo hřeben. Česejte podle růstu chlupů jednou týdně a před koupáním. U dlouhosrstých psů a koček je nutné kartáčovat denně. Při tomto rituálu můžete bez problémů prohlédnout srst a kůži a zkontrolovat, zda není kůže podrážděná nebo zda se po ní "neprohánějí" paraziti (blechy a vši). Koupání kočky potřebují zřídkakdy, protože se čistí samy. Příliš časté koupání ale nesvědčí ani psům (může totiž vysušovat kůži), proto jim koupel dopřejte tak 2 - 3 x do roka.

Upravené by měly být rovněž drápky. Ke stříhání drápků existují speciální kleště. Jaké si vybrat a jak je používat, vám poradí veterinář. Pokud budete chtít, může se o zastřihávání postarat přímo on. Kočka o své drápky pečuje také sama. Aby si je nabrousila, škrábe. Proto kotěti pořiďte škrábací sloupek. Drápky budou nabroušeny a váš nábytek zůstane bez ozdob v podobě dlouhých škrábanců. Oči by měly být jasné a čisté. Pokud objevíte jakékoliv výměšky v koutcích, jemně je odstraňte vatou nebo bavlněnou gázou navlhčenou v teplé vodě. Nečistoty odstraňujte vždy od vnitřního koutku směrem ven od oka. K ošetření očí existují kapky (např. Beaphar Oftal, Trixie) nebo jednorázové utěrky (např. Lagrinet).

Čisté by měly být také uši. Použijte roztok na čištění uší (např. Vetriderm čistič uší) nebo jednorázové kapesníčky (např. Otivet). V žádném případě nesahejte po kosmetických tyčinkách. Těmi byste mohli poškodit ušní bubínek. Uším věnujte velkou pozornost. Ušní problémy jsou dosti bolestivé a když se neléčí, mohou způsobit i ztrátu sluchu. Pokud jste si pořídili štěňátko některého z plemen, která mají dlouhé, převislé uši, připravte se na to, že jeho ouška budou vyžadovat větší péči. Vstup do zvukovodu se mu totiž snadno zanese nečistotou.

Zapomenout nesmíte ani na dutinu ústní a na zuby. Dásně by měly být růžové, zuby čisté a bez zubního kamene. K čištění zubů jsou dostupné zubní kartáčky i pasty. V žádném případě si neusnadňujte práci tím, že použijete lidskou pastu! Ta může zpěnit a svého mazlíčka tak pořádně vyděsíte. Navíc mu můžete takovou pastou podráždit žaludek. I na techniku čištění zubů se raději zeptejte svého veterinárního lékaře, pro kompletní péči o zuby a dásně bude nutné právě jím provedené profesionální čištění. Napomoci čištění zubů může také kvalitní granulované krmivo, jak se při kousání zuby zanořují do granulí.

Pokud si při radostném skotačení s vaším malým kamarádem všimnete zápachu z jeho dutiny ústní, nepodceňujte jej, může být totiž známkou špatného zdravotního stavu dutiny. U pejsků je třeba věnovat pozornost rovněž pyskům, zda nejsou bolestivé.

Není toho zrovna málo, co budete mít při péči o zvířecího člena rodiny na starosti… Pokud ale budete ke všemu přistupovat zodpovědně, můžete si se svým krásným a zdravým mazlíčkem užívat radostné chvíle plné zábavy, her a mazlení. A to za tu trochu starostí přece stojí.